Bardo Śląskie

Maleńkie, niespełna 3-tysięczne miasteczko wtulone między pagórki w wielkim przełomie Nysy Kłodzkiej przez Góry Bardzkie, czerpie ze swojej bogatej przeszłości.

Bardo wyrosło wokół Bazyliki, kultu cudownej figurki Matki Boskiej i tradycji pielgrzymkowej. Dziś zaprasza także na spływy przełomem Bardzkim, trasy rowerowe MTB i górskie trasy wędrowne. Od tysiącleci prowadzi tędy trakt do Kotliny Kłodzkiej i dalej na południe. To tu do dziś krzyżują się europejskie szlaki komunikacyjne, handlowe, turystyczne i kulturowe, które w połączeniu z bogactwem przyrody, od lat przyciągają wędrowców, rowerzystów, kajakarzy, wędkarzy, grzybiarzy i myśliwych. 

Jak dojechać do Barda Śląskiego?  

Do Barda można dotrzeć z Wrocławia pociągiem (około 1h20) lub samochodem drogą krajową nr 8 (również około 1h20). Z Wrocławia do Barda jest 80 km.  Z dworca PKP w Bardzie blisko jest już do wszystkich atrakcji, takich jak kajaki, szlaki piesze i rowerowe, a także centrum Barda z bazyliką mniejszą na czele.

Bardo Śląskie co zobaczyć?

W słoneczny dzień warto najpierw przespacerować się do Górskiej Kaplicy i na Krzyż. Na górę prowadzi droga krzyżowa.

 

Po drodze do Górskiej Kaplicy możemy zatrzymać się przy Krzyżu, z którego podziwiać możemy Bardo w pełnej okazałości. Co ciekawe, Krzyż znajduje się na obrywie skalnym, kilkusetmetrowym osuwisku, największym w Sudetach! Powstało ono w 1958 roku po długotrwałych, bardzo obfitych opadach deszczu.

 

Z Krzyża do Górskiej Kaplicy jest już bardzo blisko, kilkanaście minut spacerem.

Kaplica została wybudowana w latach 1617-1619 w miejscu objawień Matki BoskiejBardzo ciekawa historia, związana właśnie z objawieniami, czeka na nas na szczycie, tuż za Kaplicą.

Tradycja głosi, że w 1400 roku na tej górze (582 m) zwanej Kalwarią, słychać było szloch i niewieście szlochanie. Zaciekawieni ludzie poszli zobaczyć kto płacze i zobaczyli Matkę Boską siedzącą na kamieniu i płaczącą nad nieszczęściami jakie miały spaść na ziemię śląską. Po pewnym czasie Matka Boża wzniosła się w górę i zniknęła, pozostawiając na skale ślady rąk i stóp. Obecna „stopka” Matki Boskiej za kaplicą nie jest śladem oryginalnym, ale powstała później, aby przypominać pielgrzymom o tym wydarzeniu.

Bazylika Mniejsza w Bardzie

 

Barokowa świątynia, podniesiona niedawno do rangi Bazyliki Mniejszej, może pomieścić około 5 tysięcy osób! Specjaliści uważają ją za jedną z najpiękniejszych budowli w stylu barokowym na Dolnym Śląsku. Rzeczywiście, wnętrze robi ogromne wrażenie w środku. Ja miałem okazję często bywać w środku, bo w Bardzie spędzałem każde wakacje 😉

Co zobaczyć w okolicy?

W okolicach Barda Śląskiego warto zwiedzić takie miejsca, jak: Kłodzko, Kamieniec Ząbkowicki, Ząbkowice Śląskie, Twierdza w Srebrnej Górze, a kawałek dalej: Kudowa Zdrój (Muzeum Zabawek i Kaplica Czaszek), Muzeum Papieru w Dusznikach-Zdrój, Kopalnię Złota w Złotym Stoku oraz Śnieżnik i Jaskinię Niedźwiedzią 🙂