Częstochowa | Jasna Góra

Jasna Góra, czyli duchowa stolica Polski to miejsce, które warto zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Nawet jeżeli nie mamy żadnej intencji i nie przyjeżdżamy w celach religijnych.

Częstochowa | Jak dojechać?

Jasna Góra

Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej to jedno z największych i najbardziej znanych na świecie miejsc pielgrzymkowych.

„To tu, przed Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej, nazwanej Czarną Madonną, pokolenia zwierzały Jej losy swe i kraju uznając Jasnogórską Panią Królową Polski. Kult Cudownego Obrazu Matki Bożej sięgający XV wieku i pielęgnowany przez Polskich władców, od co najmniej XVIII wieku przekroczył granicę Polski, a później nawet Europy.”

Obecnie Jasna Góra jest jednym z największych centrów pielgrzymkowych chrześcijańskiego świata. Co roku sanktuarium odwiedza około 4 miliony osób z ponad 80 krajów.

Zespół bazyliki i klasztoru na Jasnej Górze posiada nie tylko religijne znaczenie. Jest to jednocześnie najwyższej klasy zabytek architektury sakralnej i militarnej, słynący także z bogatych zbiorów sztuki i pamiątek historycznych.  Do najważniejszych miejsc na Jasnej Górze należą: Kaplica z Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej, Bazylika, Sala Rycerska, Biblioteka, Refektarz, Zakrystia, Wały ze stacjami Drogi Krzyżowej, Skarbiec, Muzeum 600-lecia Jasnej Górze, Bastion Św. Rocha, Golgota Jasnogórska oraz 106-metrowa wieża.