Góry Stołowe

Zwiedzanie Gór Stołowych warto zacząć od wizyty w Błędnych skałach. Miejsce to owiane jest wieloma legendami o Duchu Gór oraz zagubionych pośród skał  wędrowcach. Przygodę z tymi górami najlepiej zacząć w Kudowie-Zdrój, w której jest wiele do zobaczenia.

Góry Stołowe | Jak dojechać?

 Góry Stołowe | Błędne Skały

Błędne skały to obowiązkowy punkt wizyty w Górach Stołowych. Jest to miejsce unikalne. Niektóre przejścia między skałami są tak ciasne, że ciężko jest się przecisnąć nawet osobie bardzo szczupłej. 

 Szczeliniec Wielki | Góry Stołowe

Przy okazji wizyty w Górach Stołowych, trzeba obowiązkowo przejść do punktu drugiego wycieczki, czyli zdobycia najwyższego szczytu – Szczelińca Wielkiego (919 m n.p.m) słynącego z malowniczych form skalnych, takich jak: Małpolud, Kwoka, Wielbłąd czy Słoń. Szczeliniec najłatwiej dostępny jest ze wsi Karłów, położonej 12 km od Kudowy-Zdrój. Na szczyt prowadzi droga składająca się z 682 kamiennych stopni. Na Szczelińcu działa schronisko turystyczne. Płaski wierzchołek to ogromny labirynt powstały w naturalny sposób. Przy dobrej przejrzystości powietrza z tarasów widokowych zobaczyć można między innymi panoramę Karkonoszy, Gór Sowich z Wielką Sową, a także Masywu Śnieżnika. Zwiedzając Szczeliniec Wielki zagłębimy się w szczelinach (jak sama nazwa wskazuje:), w których często do połowy czerwca zalega jeszcze śnieg.

Odwiedzając Góry Stołowe warto się również wybrać na Skalne Grzyby. Tworzą je rozsiane w lesie w pobliżu Batorowa formy skalne, które swoimi kształtami przypominają potężne grzyby wsparte na delikatnych nóżkach.

Co zobaczyć w okolicy?

W okolicach Gór Stołowych warto zobaczyć takie miejsca, jak: Kłodzko, Kamieniec Ząbkowicki, Ząbkowice Śląskie, Twierdza w Srebrnej Górze, Kudowa Zdrój (Muzeum Zabawek i Kaplica Czaszek), Bardo Śląskie, Kopalnię Złota w Złotym Stoku oraz Śnieżnik i Jaskinię Niedźwiedzią 🙂