Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskninia Niedźwiedza, najpiękniejsza z polskich jaskiń, urzeka niesamowitymi formami skalnymi. Co ciekawe, najpiękniejsze korytarze jeszcze nie zostały udostępnione turystom, więc niedługo będzie jeszcze piękniej 😉

Jaskinia Niedźwiedzia | Jak dojechać?

Jaskinia Niedźwiedzia | Historia 

Jaskinia Niedźwiedzia została odkryta w 1966 roku w czasie prac związanych z wydobyciem marmurów w kamieniołomie, istniejącym na terenie obecnego pawilonu wejściowego do jaskini. Wtedy został odsłonięty otwór wiodący do jaskini wraz z osadami zawierającymi szczątki kostne.

Ogółem, w czasie ponad 50-letniej historii badań jaskini, wydobyto z jej osadów olbrzymi, liczący kilkaset tysięcy szczątków kostnych materiał paleontologiczny. Najliczniejszy zespół tworzą szczątki niedźwiedzia jaskiniowego, od którego swoją nazwę wzięła jaskinia.

Jednak tym, co najbardziej fascynuje w Jaskini Niedźwiedziej, są piękne formy naciekowe. Niesamowite stalaktyty, stalagmity, stalagnaty i inne formy zachwycają na każdym kroku. Ciekawe jest to, że w jaskini wciąż kilometry korytarzy nie są udostępnione do zwiedzania, a dzięki przewodnikowi dowiedzieć się można, że ogromne powierzchnie znajdujące się na samym dole są dużo piękniejsze, niż te udostępnione w tym momencie. Za kilka lat na pewno będziemy mieli możliwość jeszcze bardziej zachwycić się Jaskinią Niedźwiedzią.

Co zobaczyć w okolicy?

W okolicach Jaskini Niedźwiedziej warto zobaczyć takie miejsca, jak: Kłodzko, Kamieniec Ząbkowicki, Ząbkowice Śląskie, Twierdza w Srebrnej Górze, Kudowa Zdrój (Muzeum Zabawek i Kaplica Czaszek), Bardo Śląskie, Kopalnię Złota w Złotym Stoku oraz Śnieżnik 🙂