Jura | Okolice Krakowa

Jura w okolicach Krakowa jest rajem dla rowerzystów i wspinaczy. Przejeżdżając przez Ojcowski Park Narodowy można poczuć się jak na planie Jurassic Park 🙂

Ojcowski Park Narodowy | Jak dojechać?

Do Ojcowskiego Parku Narodowego, czyli najpiękniejszej części Jury, można dojechać rowerem lub dojść pieszo szlakiem z samego Krakowa. Problem w tym, że ścieżka rowerowa przez pierwsze kilka dobrych kilometrów prowadzi praktycznie ciągle pod górę i jest dość słabej jakości, więc trzeba być gotowym na ciężką przeprawę. Dużo łatwiej będzie na pewno na piechotę (choć dłużej), a już najwygodniej oczywiście samochodem. Po drodze jest dużo parkingów, na których można zostawić auto na jakiś czas i przespacerować się lub przejechać kawałek trasy rowerem. 

Zamek w Pieskowej Skale

Najsłynniejszym zamkiem południowej części Jury jest Zamek w Pieskowej Skale. Krótko o historii. Zamek powstał prawdopodobnie w II połowie XIV wieku za czasów Kazimierza Wielkiego, jako jedna z ważniejszych budowli na Szlaku Orlich Gniazd. W XVI wieku gotycką twierdzę przebudowano na renesansową rezydencję, a w następnym stuleciu dodano system bastionowych fortyfikacji. Podczas potopu szwedzkiego zamek uległ zniszczeniu. Został odbudowany w II połowie XVIII wieku. Kolejne zniszczenia nastąpiły podczas pożaru w 1850 roku oraz powstania styczniowego. Wydarzenia te spowodowały, że zamek w 1902 roku oddano pod licytację. Na szczęście zabytek został uratowany. W tym momencie jest to jedyny obiekt na Szlaku Orlich Gniazd, który posiada stałą ekspozycję muzealną. 

Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska nazywana jest polską Saharą i stanowi atrakcję na skalę światową. Jej powierzchnia liczy około 32 km kwadratowe. Można tu podziwiać wydmy piaskowe oraz niecodzienne zjawisko fatamorgany!

Jak powstała Pustynia Błędowska, skoro dookoła otaczają ją lasy? Powstała ona, a właściwie powstawać zaczęła w XIII/XIV wieku, kiedy to na tych terenach prowadzono wyrąb drzew na szeroką skalę. A że okolice te od dawna były piaszczyste (piasek pochodzenia polodowcowego), to wytworzyły się na tym terenie sprzyjające warunki do utworzenia wydm i muraw napiaskowych.

Przez pustynię, dzieląc ją na dwie części, płynie rzeka Biała Przemsza. Na wschodnim skraju pustyni znajdują się również dwa bardzo ładne stawy: Czerwony i Zielony, a ich kolor pochodzi od zlokalizowanych tu rud żelaza, które zabarwiły wodę 🙂