Karpacz

Jedno z najbardziej znanych miast w Sudetach, miejsce z którego wyrusza większość turystów, aby zdobyć Śnieżkę. Czy ma coś więcej do zaoferowania, niż atmosferę górskiego miasteczka?

Karpacz | Co zobaczyć?

Karpacz to popularna destynacja wielu osób, które chcą wędrować po Sudetach. Miasteczko typowo turystyczne, pełne miejsc noclegowych i restauracji. Dookoła z każdej strony wystają góry, które zachęcają nas do wędrówki, ale warto też spędzić jeden dzień w samym Karpaczu. Jednym z najciekawszych miejsc do zobaczenia jest Świątynia Wang.

kościół Wang w Karpaczu

Świątynia Wang w Karpaczu

Ciekawa jest historia tej unikalnej budowli. Jest to kościół słupowo-szkieletowy, czyli, jak głosi tablica informacyjna, najznakomitszy wkład Norwegii w światową historię architektury. Został on zbudowany na przełomie XII i XIII wieku w miejscowości Vang. Pojęcie kościoła słupowo-szkieletowego wiąże się z konstrukcją jego ścian. Podstawą konstrukcji ściany jest rama utworzona ze słupów ustawionych pionowo oraz łączących je belek, dolnej i górnej. Jeżeli kogoś interesuje architektura – na miejscu dowie się dużo więcej. Dodam jeszcze, że jest to jeden z dwóch tego typu kościołów, które ostały się do dziś poza terytorium Norwegii. Jak znalazł się zatem w Polsce? Otóż okazuje się, że stało się to dzięki królowi pruskiemu, Fryderykowi Wilhelmowi IV, który przyjaźnił się z norweskim profesorem sztuki i malarzem. W 1842 roku udało się przenieść kościół na Śląsk, ponieważ w miejscowości Vang postanowiono postawić nowy kościół, a ten rozebrać. Król Wilhelm uratował świątynię przed rozbiórką i w częściach przetransportował ją na teren Prus. 

Tor saneczkowy w Karpaczu

Tor saneczkowy, to kolejna atrakcja Karpacza, przeznaczona dla małych i dużych. Warto wykupić od razu bilet na kilka zjazdów. Tor jest bezpieczny i starsze dzieci mogą swobodnie z niego korzystać bez pomocy rodziców. Ja bardzo dobrze się bawiłem, więc tor jest też super rozrywką dla dorosłych 😉

Western City koło Karpacza

Tuż obok Karpacza znajduje się kolejna atrakcja tych okolic, czyli Western City! Rozrywka również dla dzieci i dorosłych. Można wykupić bilet, który pozwoli nam tylko na oglądanie pokazów (na zdjęciu powyżej) albo bilet, dzięki któremu będziemy mogli na przykład strzelać z łuku czy wspiąć się na pal. Na miejscu można również zobaczyć jak wygląda tipi, czyli indiański namiot czy też saloon.  My odwiedziliśmy Western City ze znajomymi i naprawdę dobrze się bawiliśmy 😉

 

Co zobaczyć w okolicy?

W okolicy Karpacza warto zobaczyć takie miejsca, jak: Przesieka, Śnieżka, Szklarska Poręba, Park Miniatur w Kowarach, Góry Sokole, czy Kolorowe Jeziorka.