Nowa Ruda

Nowa Ruda korzystając ze swojej bogatej przeszłości górniczej, przyciąga przede wszystkim podziemną kolejką turystyczną.

Kopalnia Nowa Ruda | Jak dojechać?

Nowa Ruda leży na trasie pomiędzy Kłodzkiem a Wałbrzychem. Do Kopani dojechać można bezpośrednio z obwodnicy Nowej Rudy lub od strony miasta, Jadąc od strony Wrocławia najlepiej dojechać do Nowej Rudy przez Srebrną Górę lub Bielawę.

Bilety

Bilet normalny – 22 zł, bilet ulgowy – 16 zł, bilet grupowy – 15 zł. Kopalnia jest czynna codziennie, w lecie od 9.00 do 18.00, a w zimie od 9.00 do 16.00. Wejścia z przewodnikiem są organizowane co 30 minut 🙂

 Kolejka Podziemna

Obecna w kopalni podziemna kolejka jest pierwszą tego typu atrakcją w Polsce, a czwartą w Europie. Kiedyś służyła do przewozu górników, a dzisiaj mogą z niej korzystać turyści.

Sale Wystawowe

Ale zanim wsiądziemy do kolejki, zwiedzanie zaczynamy od budynku z salami wystawowymi. Tam w 4 salach zgromadzono eksponaty ze wszystkich dziedzin górnictwa podziemnego, np. modele maszyn i sprzęt zabezpieczający, wraz z rozmaitymi typami ładunków strzałowych i aparatów ucieczkowych.

Zapoznać się tu można również z różnymi modelami obudów górniczych. Do zwiedzania udostępniona jest także oryginalna dyspozytornia, stanowiąca niegdyś centrum kierowania kopalnią

Podziemia

Dziś możemy również sami zobaczyć miejsca, w których noworudzcy górnicy wydzierali z ziemi jeden z jej najcenniejszych skarbów. Turystom oferuje się również godzinną wycieczkę do podziemnych wyrobisk. Wyposażeni w górnicze hełmy możemy wejść do podziemnych wyrobisk górniczych o długości ponad 700 m.

Można tu też zobaczyć dawne maszyny górnicze i wagoniki podziemnej kolejki, służące kiedyś do przewożenia ludzi i transportu węgla. Dziś mogą z niej korzystać zwiedzający kopalnię turyści.

Skomplikowanym labiryntem chodników dochodzimy do szybu, którym przed laty górnicy byli wożeni do pracy na kolejnych, głębszych poziomach kopalni. Dziś szyb ten jest całkowicie zasypany, ale sceneria wejścia do windy wygląda bardzo realistycznie. W kopalni można wszystkiego dotknąć, aby sprawdzić, jak ciężki był górniczy trud.

Ciekawostką i wielką atrakcją kopalni jest również duch – skarbnik, strzegący tajemnic kopalni. Do dziś mieszka on w sztolni i straszy przybyłych turystów 😉

Co warto zobaczyć w okolicy?