Kolorowe Jeziorka

Kolorowe Jeziorka to miejsce unikalne na skalę światową. Miejsce pełne uroku i zadziwiających kolorów, które stworzyła natura przy pomocy człowieka. Warto je odwiedzić przy okazji zwiedzania zamku Bolczów czy też wizyty w Górach Sokolich.

Kolorowe Jeziorka | Jak dojechać?

Najprościej dojechać jest samochodem. Tuż przy początku szlaku znajduje się parking. Można również dojechać pociągiem do jednej z miejscowości w pobliżu, ale jest to raczej rozwiązanie dla osób jadących z rowerem, ponieważ ze stacji czeka nas jeszcze kilku-kilometrowy spacer. Ale jeżeli kogoś to nie przeraża i nie ma możliwości przyjechania autem – okolice są piękne, więc czemu nie 🙂

Kolorowe Jeziorka | Jak powstały?

Położone na północnym zboczu Wielkiej Kopy (871 m n.p.m.). Niezwykłe uroki tego miejsca zawdzięczamy dziś ludziom, którzy od XVIII wieku wydobywali tu różne minerały. W sąsiednich miejscowościach położonych nad Kolorowymi Jeziorkami historia górnictwa liczy już 900 lat. Tam opuszczone kopalnie przyroda potraktowała inaczej niż tutaj, gdzie kopalniane wyrobiska zalane przez wodę cieszą dziś nasze oczy pięknymi kolorami. Na trasie znajdują się 3 jeziorka: Purpurowe, Błękitne i Zielone.

Żółte jeziorko

Żółte Jeziorko w pełnej okazałości

Idąc lub jadąc na rowerze w stronę parkingu można zauważyć, że strumień płynący od strony Kolorowych Jeziorek ma niespotykany, żółtawy kolor. To dlatego, że na samym początku szlaku znajduje się Żółte Jeziorko, do którego wejście prowadzi przez wykuty w skale otwór. Drugie wejście znajduje się od strony parkingu, tuż za ozdobną bramą Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Żółty kolor związany jest ze składem chemicznym otaczających skał wapnia i siarki. Żółte jeziorko to wyrobisko pokopalniane, z którego wydobywano łupki pirytonośne.

Błękitne jeziorko

Błękitne Jeziorko

Błękitne Jeziorko to kolejne z wyrobisk kopalni pirytów zlokalizowane na zboczu Wielkiej Kopy. Zalega ono w płytkiej dolince potoku na wysokości około 635 metrów n.p.m. Leży powyżej purpurowego jeziorka, a poniżej Zielonego Stawku. Nazwa jeziora nawiązuje do koloru wody, która zawdzięcza swój kolor glonom rozwijającym się w czystej, dobrze naświetlanej wodzie, stale dostarczanej przez potok Mienica.

Bardzo ciekawą opcją, żeby zobaczyć cały kompleks, jest ścieżka edukacyjna „Kolorowe Jeziorka”. Jest to trasa wzdłuż zielonego szlaku prowadzącego od Wieściszowic w kierunku Wielkiej Kopy do Rędzin. Na trasie umieszczonych jest 7 tablic informacyjnych prezentujących największe atrakcje tego regionu. Przejście ścieżki zajmuje około 2 godziny, jej długość wynosi około 3 km, a różnica wzniesień do pokonania to nie więcej niż 200 metrów J Na ścieżce znajdują się następujące przystanki: Żółte Jeziorko, Purpurowe Jeziorko, Nietoperze i sztolnie, Błękitne Jeziorko, Zielony Stawek, Gospodarka Leśna, Wielka Kopa.

Co zobaczyć w okolicy?

W okolicy Kolorowych Jeziorek warto zobaczyć takie miejsca, jak: Przesieka, Śnieżka, Szklarska Poręba, Park Miniatur w Kowarach, Góry Sokole, czy Karpacz.