Legnica

Legnicę zwiedzam w Dzień Dziecka, więc w centrum dzieje się dużo. Koncerty, atrakcje dla dzieci, trampoliny, animacje. Co ciekawego można zwiedzić w Legnicy?

Legnica | Jak dojechać?

Co warto zobaczyć w Świdnicy?

W Legnicy warto zobaczyć przede wszystkim Kościół Mariacki. Pani przy wejściu do kościoła opowiada mi, jak to wielu turystów z zagranicy przyjeżdża zobaczyć kościół i że z różnych krajów przyjeżdżają. I od razu sięga po książkę, w której pokazuje mi piękne witraże i wnętrze budowli 😉 Oprócz Kościoła Mariackiego, bardzo duże wrażenie robi na mnie Kamienica pod Przepiórczym Koszem. Kościół pw. św. Jana Chrzciciela z Mauzoleum Piastów Legnickich oraz Zamek.

Kościół Mariacki

Kościół Mariacki to najstarszy obiekt sakralny w Legnicy, wzmiankowany w 1203 roku. Według Jana Długosza to tu Henryk Pobożny wysłucham modlitwy przed bitwą z Mongołami 09.04.1241 roku. W Kaplicy Sukienników zachowały się gotyckie relikty z XV w. Obecny, neogotycki kształt z dwiema jednakowymi wieżami, nadano świątyni po pożarze w 1822 roku oraz przebudowie z początku XX w. Zespół witraży to projekt wybitnych niemieckich artystów i dla samych witraży warto wejść do środka.

Zwiedzać można również wieżę kościoła. Zarówno zwiedzanie kościoła, jak i wejście na wieżę jest możliwe po nabyciu ‚cegiełki” w cenie 3 zł dl uczniów i studentów i 6 zł dla dorosłych.

Kamienica pod Przepiórczym Koszem

Kamienica robi ogromne wrażenie. Dlaczego Pod Przepiórczym Koszem? Ponieważ na wysokości I i II piętra znajduje się okrągły wykusz przypominający przepiórczy kosz. Dom pochodzi z XIV wieku, ale został przebudowany około połowy XVI wieku. Z tego czasu pochodzi sgraffitowa dekoracja na elewacji, odkryta w 1909 roku. Obrazy skomponowane na poziomych pasach ukazują: polowanie na jelenie, triumf bogini Cerery, ilustracje bajek Ezopa o orle i lisie oraz „Świata na opak” – gdzie zające polują na psy i myśliwych, a także namioty pod murami miasta i scenę figuralną. Tak więc dużo się dzieje 😉

Zamek w Legnicy

Jest to jedna z pierwszych murowanych warowni na ziemiach polskich. W czasach księcia Henryka Brodatego (XII/XIII w.) powstały palatium, wieże obronne Św. Piotra i Św. Jadwigi oraz dwunastoboczna kaplica. Z 1533 roku pochodzi renesansowy portal z bramą wjazdową i wizerunkami księcia Fryderyka II oraz jego żony, Kompleks był wielokrotnie przebudowywany, a obecnie pełni funkcje oświatowe.