Muzeum Auschwitz-Birkenau

Miejsce pamięci, które przypomina milionom turystów o tym, jak straszną rzeczą była wojna i obozy koncentracyjne. Mam tylko nadzieję, że chociaż niektórzy ze zwiedzających wyniosą jakąś lekcję z wizyty w tym miejscu.

Jak dojechać do Muzeum?

Do Muzeum w Oświęcimiu można dostać się wieloma autokarami, najprościej z Krakowa lub Katowic. Najtańszą opcją jest dojazd pociągiem z Katowic, ale autokary też nie są drogie, około 15 zł w jedną stronę.

Bilety

Na teren obozu można dostać się za darmo, wystarczy poprosić o darmowy bilet. Nie skorzystamy wtedy niestety z możliwości zwiedzania z przewodnikiem, chyba, że niezauważenie podłączymy się do którejś z grup 😉 Na terenie obozu jest wiele ekspozycji oraz strzałki pokazujące nam, w którą stronę mamy podążać, więc zwiedzanie samemu nie będzie bezsensowne. Na pewno jednak więcej zapamiętamy zwiedzając teren obozu z przewodnikiem lub z słuchawkami.

Historia obozu

Obóz koncentracyjny Auschwitz utworzono w 1940 roku na terenie byłych polskich koszar, przejętych przez armię niemiecką.  W ciągu następnych lat obóz został rozbudowany i składał się z trzech głównych części: Auschwitz I, Auschwitz II-Birkenau i Auschwitz III-Monowitz oraz ponad 40 podobozów. W obozie tym przebywali głównie mężczyźni, początkowo przede wszystkim Polacy, a później również radzieccy jeńcy wojenni, Cyganie oraz więźniowie innych narodowości.

Od 1942 obóz stał się miejscem największego masowego mordu w dziejach ludzkości, dokonanego na Żydach, w ramach hitlerowskiego planu zagłady całkowitej tego narodu. Większość z deportowanych do Auschwitz Żydów, bezpośrednio po przywiezieniu kierowano na śmierć w komorach gazowych Birkenau.

Pod koniec wojny esesmani, usiłując zatrzeć ślady swoich zbrodni, rozpoczęli demontaż komór gazowych i krematoriów, a także palenie dokumentów. Więźniów zdolnych do marszu ewakuowano w głąb Rzeszy. Tych, którzy zostali w obozie, oswobodzili żołnierze Armii Czerwonej w dniu 27 stycznia 1945 roku.