Opole

Opole to stolica województwa Opolskiego i polskiej piosenki. Jestem tutaj dzień przed rozpoczęciem jednego z najsłynniejszych polskich festiwali.

Opole | Jak dojechać?

Opole | Co warto zobaczyć?

Opole to z jednej strony Rynek, Wieża Piastowska i Muzeum piosenki, a z drugiej strony piękna wyspa Bolko, czyli zielone płuca Opola, gdzie można pobiegać, pojeździć na rowerze i… wybrać się do zoo 🙂

Ratusz | Opole

Rynek opolski zachował do dziś swój średniowieczny układ. Prostokątny plac otaczają kamienice, a w jego sercu króluje ratusz, którego najbardziej charakterystycznym miejscem jest 65-metrowa wieża. Z jej szczytu codziennie w południa odgrywany jest hymn Opola.

Przez wieki Rynek był miejscem handlu, tu odbywały się cotygodniowe targi oraz okazjonalne jarmarki. Zabudowana centralnego placu miasta uległa przez wieki zmianom. Domy drewniane zastąpiły murowane, a te z kolei także wielokrotnie przebudowywano. Po II wojnie światowej spalone kamienice zostały w dużym stopniu odbudowane w barokowym stylu.

Zamek Piastowski

Piasek Piastowski stał dostojnie przez siedem stuleci na wyspie Pasiece. Budowę zamku rozpoczął książę Kazimierz I około 1217 roku, a kolejni Piastowie kontynuowali jego dzieło. Okazała budowla była siedzibą opolskich Piastów aż do 1532 roku, kiedy to zmarł książę Jan II Dobry. Od tego czasu zamek zaczął popadać w ruinę. Później wielokrotnie go remontowano i naprawiano, jednak brak stałego gospodarza mu nie służył. Dopiero w XIX wieku zamek postanowiono wyremontować.  Po I wojnie światowej zamek przestał być atrakcyjny dla urzędników i zapadła decyzja o jego rozbiórce. Zachowano jedynie Wieżę Piastowską – obecnie jeden z symboli Opola i najlepszy punkt widokowy.

Stawek Zamkowy

Stawek jest pozostałością po dawnej fosie, która otaczała Zamek Piastowski. W XIX wieku obszar wokół zamku zmieniono w park, który obsadzono egzotycznymi roślinami i drzewami. Stawek w lecie służył miłośnikom przejażdżek łódkami, a zimą był wykorzystywany jako lodowisko. W pobliżu stawku zbudowano domek lodowy, który stoi do dziś.

Dziś stawek zamkowy to olbrzymia, grająca fontanna. Od początku maja do końca października odbywają się tu pokazy światła i dźwięku.

Opolska Wenecja

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Bardzo blisko Wieży Piastowskiej znajduje się również Muzeum Polskiej Piosenki. 

Wyspa Bolko

Wyspa Bolko to ogromny park, po których można godzinami spacerować, jeździć na rowerze, spróbować swoich sił w parku linowym albo pójść do zoo 🙂