Roztoczański Park Narodowy

A co to, takie ciekawe? – pyta mnie z odrobiną sarkazmu starszy Pan na rowerze przejeżdżający obok polną ścieżką. – A, takie ładne widoczki – odpowiadam. Ale po chwili zaczynam się zastanawiać nad tym czy Roztocze da się w ogóle objąć obiektywem.

Roztocze | Jak dojechać?

Czym w ogóle jest Roztocze?

Żeby dowiedzieć się więcej o Roztoczu, polecam pojechać do ZwierzyńcaTam znajduje się multimedialne centrum informacji o całym Parku Roztoczańskim. 

Czym więc jest Roztocze? Jest to przede wszystkim pasmo wzniesień o długości około 180 kilometrów i zaledwie kilkunastu kilometrów szerokości. Krajobraz jest bardzo zróżnicowany, Roztocze spośród sąsiednich krain wyróżnia się ogromną bioróżnorodnością i wyjątkowością krajobrazów.

Roztocze jest również znane z wielu wydarzeń historycznych. Ten region od zarania dziejów zamieszkały był przez ludność różniącą się pochodzeniem plemiennym i narodowościowym, językiem, religią, kulturą i obyczajami.

Co warto zobaczyć na Roztoczu?

Roztoczański Park Narodowy to przede wszystkim malownicze pagórki, pola i lasy oraz wioski z drewnianymi domami. Z zabytków warto zobaczyć drewniane cerkwie (Potylicz, Żółkiew czy Radruż), Kościół na wodzie w Zwierzyńcu, a także Lwów, który co ciekawe również znajduje się na terenie Roztocza 🙂 Miłośnikom natury polecam zobaczyć wąwozy lessowe i Bukową Górę.