Śnieżka

Śnieżka – 1603 m n.p.m. Dominująca nad całymi Karkonoszami, stała się wizytówką tego pasma górskiego, a dzięki usytuowanej na górze stacji meteorologicznej, uznawana jest za najbardziej charakterystyczny szczyt. 
Śnieżka widoczna z Parku miniatur w Kowarach

Śnieżka | Jak dojechać?

 

Na Śnieżkę najłatwiej wejść z Karpacza, do którego dojechać można wieloma autobusami z Wrocławia. Do Karpacza pociąg już niestety nie dojeżdża, Z Karpacza mamy do wyboru kilka tras. Większość z nich prowadzi szerokimi, utwardzonymi ścieżkami, więc niekoniecznie musimy wędrować w traperach. 

Na Śnieżkę prowadzą głównie tego typu, utwardzone ścieżki.

Kiedy wybrać się na Śnieżkę?

Trzeba pamiętać, że śnieg w Sudetach często leży na wysokości 1500 metrów nawet do końca maja, więc lepiej wziąć nieprzemakalne buty, jeżeli chcemy się tam wybrać w terminie innym, niż wakacje. Z drugiej strony, jeżeli chcemy uniknąć tłumów na szlaku, lepiej wybrać się na wycieczkę właśnie późną wiosną lub wczesną jesienią.

Droga na Śnieżkę pod koniec kwietnia

Jaką trasę wybrać?

Po drodze na Śnieżkę warto przede wszystkim zobaczyć Mały Staw, bo jest to miejsce naprawdę urocze. Do drodze mijamy kilka schronisk, w których można zjeść, napić się lub też zostać na noc. Warto spędzić chociażby jedną noc w górach i przez kolejny dzień wędrować po innych, mniej obleganych szczytach. Schronisko „Samotnia” położone przy Małym Stawie, uznawane jest za perłę schronisk karkonoskich. Jej początki sięgają drugiej połowy XVII wieku, gdzie w skromnej, górskiej chatce, położonej u stóp Małego Stawu, mieszkał wartownik pilnujący pstrągów rodziny królewskiej. Współcześnie lokalizacja i klimat czynią to miejsce jedynym w swoim rodzaju.

Tuż przed szczytem mamy do wyboru dwie ścieżki. Jedna idzie zygzakiem dość ostro pod górę, a druga okrąża ją i jest mniej bardziej łagodna. Ciekawostką jest fakt, że w latach międzywojennych w Karkonoszach na górskich szlakach, w celu poprawienia nastroju wędrujących turystów, grano na katarynkach ówcześnie popularne melodie. Jednym z udogodnień dla wspinających się na Śnieżkę była możliwość dania się wnieść w lektyce przez tragarzy na sam szczyt.

Podejśćie na Śnieżkę.

Obserwatorium meteorologiczne 

Na szczycie możemy podziwiać bardzo charakterystyczny budynek obserwatorium, który został wzniesiony został w roku 1974 w kształcie trzech talerzy. W założeniu miał zastąpić stare obserwatorium oraz schronisko, które stało się zbyt małe wraz ze wzrostem ruchu turystycznego. Obok stacji meteorologicznej znajduje się najstarsza budowla Śnieżki, kaplica Świętego Wawrzyńca, w której raz do roku odprawiana jest msza święta.

Co zobaczyć w okolicy?

W okolicy Śnieżki warto zobaczyć takie miejsca, jak: Karpacz, Przesieka, Szklarska Poręba, Park Miniatur w Kowarach, Kolorowe Jeziorka i Góry Sokole.