Strzegom

Strzegom nie był miejscem, które chciałem zwiedzić za wszelką cenę, ale przy okazji wizyty w okolicy postanowiłem zajrzeć do tego miasta i pozytywnie się zaskoczyłem!

Strzegom | Jak dojechać?

Strzegom | Bazylika Mniejsza

Bazylika zachwyca swoją wielkością i formą. Bryła kościoła powstała w drugiej połowie XIII wieku. Budowa świątyni trwała długo, a środki na prace budowlane przekazywali zarówno książęta świdniccy, jak i mieszkańcy miasta, Powstała w ten sposób ogromna, trójnawa świątynia z wyraźnie zaznaczonym transeptem oraz charakterystycznym, poligonalnym prezbiterium. Kościół miał posiadać dwie wieże lecz, co ciekawe, żadna z nich nie została ukończona. Kościół został mianowany Bazyliką Mniejszą w 2002 roku przez Jana Pawła II. W 2012 roku kościół wpisany na listę Pomników Historii.

Strzegom | Góra Krzyżowa

Jest to najwyższy szczyt Wzgórz Strzegomskich o wysokości 345 m n.p.m. Wyrasta stromym, zwieńczonym stożkami stożkiem, na wchód od Góry  św. Jerzego. Stanowi charakterystyczny akcent w panoramie miasta i okolic, a zarazem najcenniejszy obiekt przyrodniczy w regionie. Widok ze szczytu obejmuje ogromny obszar Niziny Śląskiej, Masywu Ślęży, Gór Sowich oraz Gór Kaczawskich, a za nimi Karkonoszy ze Śnieżką. Warto wejść na Górę Krzyżową dla tych widoków 😉