Twierdza Srebrna Góra

Największą górską fortecę w Europie można zwiedzać z przewodnikiem ubranym w mundur żołnierza regimentu z epoki napoleońskiej.

Srebra Góra | Jak dojechać?

Historia Twierdzy Srebra Góra

Czego możemy się dowiedzieć zwiedzając mury twierdzy? Na przykład dlaczego w ogóle twierdzę zbudowano? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy się cofnąć o około 260 lat, do roku 1760. Śląsk był wówczas terenem, na którym rozgrywał się krwawy konflikt zbrojny, zwany wojną siedmioletnią lub trzecią wojną śląską (1756-1763). Głównymi jego stronami były Prusy i Austria, która starała się odzyskać ziemie śląskie i hrabstwo kłodzkie, utracone w trakcie poprzednich wojen śląskich.

Twierdza powstała w latach 1765-1777 i była wówczas najnowocześniejszą fortyfikacją świata. Swój chrzest bojowy twierdza przeszła w roku 1807, kiedy to wojska napoleońskie dowodzone przez brata NAPOLEONA oblegały Srebrną Górę. Twierdza, jako jedyna na Śląsku, nie poddała się przeciwnikowi. W 1860 roku kompleks został zdemilitaryzowany i twierdza zaczęła pełnić funkcje turystyczne, m.in. w 1917 roku w forcie Ostróg otwarto największe w Niemczech schronisko młodzieżowe. W czasie II wojny światowej w twierdzy mieścił się oflag o zaostrzonym rygorze, w którym więziono polskich oficerów z kampanii wrześniowej. W 2004 roku twierdza została uznana za pomnik historii.

Kilka ciekawostek!

  • twierdzę budowało około 4 000 robotników
  • na wypadek wojny jego załogę miało stanowić 3 756 żołnieży
  • artyleria forteczna składała się z 264 dział, haubic i moździerzy
  • magazyny forteczne mogłby pomieścić żywność, broń amunicję i opał na conajmniej 3-miesięczne oblężenie

Co zobaczyć w okolicy?

W okolicach Srebrnej Góry warto zobaczyć takie miejsca, jak: Zamek Książ, Góry SowieKłodzko, Kamieniec Ząbkowicki, Ząbkowice Śląskie, a kawałek dalej: Bardo Śląskie (+ spływ kajakowy) Muzeum Papieru w Dusznikach-Zdrój, Kopalnię Złota w Złotym Stoku oraz Kudowę-Zdrój i Jaskinię Niedźwiedzią 🙂