Zamek Bolczów

Ukryty wśród lasów Zamek Bolczów jest wart wędrówki. Może nie jako jedyny cel wycieczki, ale jako dodatkowa atrakcja po drodze w Góry Sokole i na Kolorowe Jeziorka.

Zamek Bolczów | Jak dojechać

Zamek Bolczów | Historia

Pierwsza wzmianka o zamku Bolczów pochodzi z 1375 roku. Początkowo niewielki, z czworoboczną basztą i wydrążoną pośrodku cysterną , stał się w okresie wojen husyckich (1419-1434) jednym z bastionów ruchu husyckiego na Śląsku. W 1433 roku był oblegany przez zbrojną wyprawę mieszczan świdnickich, został zdobyty i zburzony. Odbudowano go w końcu XV wieku i znacznie poszerzono między innymi o tak zwany wielki dziedziniec, otoczony wysokim murem obronnym z basztą bramną. W latach 1537-1643 zamek należł do Justusa Decjusza, sekretarza króla Zygmunta Starego. W tym czasie zamek został znowu przebudowany w stylu renesansowym. Otoczono go fortyfikacjami i suchą fosą, której resztki zachowały się do dziś. W czasie wojny 30-letniej zamek został obsadzony wojskami cesarskimi i jak głosi legenda, wskutek zdrady, został opanowany przez Szwedów. W okresie międzywojennym mieściła się tutaj gospoda. Obecnie znajduje się w trwale zabezpieczonej ruinie.

Co zobaczyć w okolicy?

W okolicy Zamku Bolczów warto zobaczyć takie miejsca, jak: Karpacz, Śnieżka, Szklarska Poręba, Park Miniatur w Kowarach, Kolorowe Jeziorka i Góry Sokole.