Zamek Chojnik

W 1292 roku piastowcy książęta świdnicko-jaworscy wznieśli drewniany zameczek myśliwski, który szybko rozrósł się w potężną, kamienną twierdzę. Podanie głosi, że nie został nigdy zdobyty. 

Zamek Chojnik | Historia

W 1392 roku zamek otrzymał rycerz Gotsche Schoff, protoplasta rodu Schaffgotschów, w którego rękach pozostaje do 1945 roku. W 1364 roku zamek obejmował już wieżę i przyległy dziedziniec z placem i kaplicą. Usytuowany w centrum kamienny pręgierz pochodzi z 1410 roku. W latach 1500-1560 warownię rozbudowano. Dodatkowe fotyfikacje pojawiły się podczas wojny 30-letniej (1618-1648). Dnia 31 sierpnia 1675 roku od uderzenia pioruna wybucha pożar, który trawi cały obiekt.Od tego momentu zamek jest już wyłącznie obiektem turystycznym 😉

Z zamku Chojnik prowadzi wiele szlaków pieszych

Zamek Chojnik – Jak dotrzeć?

Do Zamku Chojnik najprościej dotrzeć samochodem, który można zostawić na parkingu przy początku szlaku. Można również dojechać pociągiem do stacji Jelenia Góra-Sobieszów i stamtąd piechotą dojść do szlaku 😉 Chojnik znajduje się blisko Szklarskiej Poręby, Karpacza i Jeleniej Góry, więc zwiedzanie zamku można połączyć z wizytą w którymś z tych miejsc. Blisko znajdują się również Termy Cieplickie. Okolice zamku Chojnik to również ciekawe tereny dla rowerzystów górskich.