Zamek Książ

Trzeci co do wielkości zamek w Polsce i największy z zamków na Dolnym Śląsku co roku przyciąga tłumy turystów. Warto jednak odejść trochę od głównej atrakcji i pospacerować sobie po ogromnym parku, odwiedzając po drodze ruiny Starego Książa czy też piękny wąwóz. 

Zamek Książ | Jak dojechać?

Przy okazji zwiedzania tej okolicy, warto przypomnieć sobie historię o złotym pociągu, który zniknął na 65 metrze trasy Wrocław-Wałbrzych. Podczas kampanii wrześniowej Polska posiadała 10 w pełni uzbrojonych pociągów pancernych. Pod koniec wojny dwa z nich służyły już Wermachtowi i to między innymi te składy rozpłynęły się w powietrzu w 1944 roku. Tajemnica dalej nie została rozwiązana, ale chętnych do odkrycia skarbu wciąż jest sporo.

Wróćmy jednak do zamku. Na przełomie pięciu wieków zamek był w posiadaniu bardzo wpływowej rodziny Hochbergów, która nadała mu reprezentatywny wygląd, ozdabiając go renesansowymi i barokowymi elementami. 

Przechadzając się po Książańskim Parku Krajobrazowym natkniemy się również na stajnie książęce oraz ruiny zamku Stary Książ