Żubry w naturze

Pewnie wielu z Was marzy o tym, żeby zobaczyć Żubra w naturze. Czy jest to możliwe i gdzie najszybciej natrafimy na to zwierzę w jego naturalnych warunkach?

Jadę pociągiem z Białegostoku do Hajnówki. Rozmawiam z chłopakiem, który pochodzi z Hajnówki, o tym, co warto zobaczyć w tych okolicach i jednocześnie przysłuchuję się rozmowie dwóch sąsiadek. Akurat zeszły na temat zwierząt i z zaciekawieniem nastawiam ucho. – U mnie za stodołą to nawet żubry czasami przychodzą! – Mówi jedna z nich. Bardzo cenna informacja, biorąc pod uwagę fakt, że przyjechałem tutaj właśnie po to, żeby dowiedzieć się gdzie i kiedy najłatwiej zobaczyć żubra w naturze.

Poszukiwanie Żubra na własną rękę

Na terenie i w okolicach Białowieskiego Parku Narodowego możemy znaleźć kilka większych i dużo więcej bardziej ukrytych wieżyczek obserwacyjnych. Są one rozstawione często w miejscach, gdzie żubry w jakimś celu przychodzą. Na przykład po to, żeby zjeść pozostawione przez ludzi jedzenie. Dlatego też Żubra dużo łatwiej spotkać w zimie, kiedy zwierzęta te poszukują pożywienia.

Wycieczka na żubry z przewodnikiem PTTK

Do wyboru mamy kilka różnych wycieczek z licencjonowanymi przewodnikami. „Oko w oko z Żubrem” to wycieczka trwająca około 6 godzin. Do przejścia mamy od kilku do kilkunastu kilometrów, w zależności od tego, gdzie akurat uda nam się natrafić na żubra. Grupy są maksymalnie 6-osobowe, ale trzeba mieć swoją ekipę. Koszt takiej wyprawy to 420 zł za grupę. Wyjazd jest około 1/1,5 godziny przed wschodem słońca. Do wyboru są też inne propozycje. Wyprawa z noktowizorami w celu zobaczenia Puszczy Białowieskiej nocą, a także „Puszcza Białowieska o zmierzchu”. Możemy też wybrać się na Białoruską stronę Puszczy i to rowerem. Dla entuzjastów przyrody i zwierząt, przygotowana jest również trasa do ścisłego rezerwatu. Osobne wycieczki organizowane są również dla rodzin z dziećmi 😉 Żeby dowiedzieć się więcej albo od razu zapisać na wycieczkę, można napisać maila (pttk@pttk.bialowieza.pl), zadzwonić (+48 85 68 12 295 lub +48 85 68 12 624) lub też wejść na stronę: www.pttk.bialowieza.pl