Zwierzyniec

Początki Zwierzyńca sięgają schyłku XVI wieku, kiedy to Jan Zamoyski, hetman i kanclerz wielki koronny, nabył włość szczebrzeską i włączył te tereny do Ordynacji Zamojskiej. W pobliżu Bukowej Góry wybudowano drewniany dwór otoczony ogrodem.

Zwierzyniec | Jak dojechać?

Kościół na wodzie

Kościół został zbudowany jako kaplica dworska w latach 1741-1747 na jednej z czterech sztucznych wysp. Kaplica zamykała główną oś kompozycji założenia pałacowo-ogrodowego w wiejskiej siedzibie Zamoyskich. Po stronie wschodniej wyznaczał ją staw pałacowy oraz długi, 400-metrowy kanał.

Browar w Zwierzyńcu

W Zwierzyńcu jest również browar, który jestem jednym z najstarszych browarów w Polsce. Na miejscu można spróbować piwa „Zwierzyniec” 🙂

Na terenie browaru Zwierzyniec znajduje się również wypożyczalnia rowerów. Koszt wypożyczenia roweru na godzinę to 10 zł, a każda kolejna godzina – 5 zł.

Centrum informacji na temat Roztocza

W Zwierzyńcu znajduje się również multimedialne centrum informacji na temat Roztocza.

Wystawa na parterze jest darmowa i bardzo dobrze przygotowana, więc warto tam zajrzeć, żeby dowiedzieć się trochę o regionie.

Plaża przy Stawku Echo

Idąc drogą leśną przez około 15 minut (lub jadąc rowerem) można dotrzeć do stawu z małą plażą 🙂

W Zwierzyńcu i okolicach jest również wiele wypożyczalni kajaków i firm, które organizują spływy kajakowe. Przyroda na Roztoczu jest piękna, więc warto wybrać się na taki spływ, żeby odpocząć na łonie natury 🙂