Augustów

Augustów to miasto położone w północno-wschodniej części Polski nad rzeką Nettą i Kanałem Augustowskim, w otoczeniu 6 jezior i Puszczy Augustowskiej. Idealne miejsce na relaks.

Augustów | Jak dojechać?

Trochę historii!

Według legendy Augustów zawdzięcza swoje powstanie pierwszej schadzce Zygmunta II Augusta i Barbary Radziwiłłówny, dla upamiętnienia której król założył w jej miejscu miasto 🙂 Dzisiaj król znany jest z reform egzekucyjnych czy utworzenia floty morskiej. Jego największym dziełem było oczywiście utworzenie realnej unii polsko-litewskiej, zawartej w 1569 roku. To właśnie Zygmunt II August określił kształ Rzeczpospolitej Obojga Narodów, który przetrwał 300 lat. W Muzeum Ziemii Augustowskiej dowiedzieć się można trochę więcej na temat historii Augustowa i przede wszystkim jego największej atrakcji – Kanału Augustowskiego 🙂

Augustów | Co zobaczyć

Najbardziej znaną atrakcją Augustowa jest oczywiście Kanał Augustowski! W 1823 roku polski inżynier, generał Ignacy Prądzyński rozpoczął prace nad projektem Kanału Augustowskiego. Budowa rozpoczęła się rok później i trwała do 1839 roku. Aby wyrównać różnice poziomów wód, uregulowano 35 km koryt rzek Netty i Czarnej Hańczy, wykonano ponad 40 km przekopów i wybudowano 18 śluz oraz 23 jazy regulujące wodę. Wiele z nich nadal działa (i jest obsługiwana ręcznie!) i można je zobaczyć, na przykład podczas spływu kajakowego Czarną Hańczą 😉

Jednokomorowa Śluza Augustów znajduje się na 32,5 km trasy Kanału. Wybudowana została w latach 1825-26, zniszczona w 1944 roku, odbudowana w nowej postaci w latach 1947-48.

W samym Augustowie można wypłynąć w rejs po okolicznych jeziorach statkiem z portu Augustów. Do wyboru mamy kilka opcji, takich jak na przykład “Rejs Szlakiem Papieskim” czy “Rejs w Dolinę Rospudy”. 

Okolice Augustowa

Przez Augustów przebiega szlak rowerowy Grenn Velo, którym warto podążać, żeby zobaczyć pobliskie atrakcje. Nad pobliskim jeziorem Necko znajduje się elektryczny wyciąg nart wodny. Korzystający z niego narciarze osiągają prędkości do 60 km/h! Odbywa się tu też coroczny międzynarodowy konkurs skoków na nartach wodnych. Oprócz tego, w samym Augustowie, w lipcu mają miejsce Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym.