Janowiec

Janowiec jest odwiedzany często przez turystów jadących w stronę Kazimierza. A naprawdę warto tu przyjechać, chociażby po to, żeby zobaczyć ruiny potężnego Zamku, położonego na wzgórzu, nieopodal Wisły.

Janowiec | Jak dojechać?

Zamek w Janowcu nad Wisłą został wzniesiony na początku XVI wieku. Przez niemal 30 lat należał do najbardziej zamożnych i wpływowych rodzin ówczesnej Rzeczpospolitej.

Rozbudowywany w ciągu wieków, stał się jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich Polski. Janowiecki zamek był wielokrotnie odwiedzany przez znaczące postaci, chociażby Jana Kochanowskiego. 

Zamek ten był również świadkiem wielu wydarzeń historycznych. Niestety, w XVII wieku został zaatakowany przez Szwedów pod dowództwem Karola Gustawa. Zamek został odbudowany przez Lubomirskich, ale ostatni z rodu, Marcin, sprzedał zamek, trwoniąc fortunę rodu w 1780 roku. Na początku XIX wieku nastąpił kolejny atak, tym razem z rąk rosyjskich i austriackich. 

Od tego czasu zamek coraz bardziej popadał w ruinę. W 1975 roku właścicielem zamku zostało Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. Zamek częściowo odbudowano i zaadaptowano na potrzeby muzeum.

Bilety wstępu

Osobom zainteresowane zwiedzaniem Zamku Janowickiego i jego muzeum, polecam wejść na stronę muzeumnadwislanskie.pl 🙂

Droda do Kazimierza

Jeżeli wybieracie się w stronę Kazimierza, polecam przeprawę promem. Z Janowca do Wisły jest kilka kilometrów bardzo klimatyczną drogą. Tam czekać będzie prom, kursujący w tę i z powrotem. A z drugiego brzegu Wisły do Kazimierza też jest już niedaleko,

Jeżeli ktoś lubi jeździ na rowerze to generalnie polecam tamte okolice. Drogi nie są może najlepsze, ale za to jest mało samochodów, a dużo ciekawych atrakcji w małych odstępach. I do tego cicho, spokojnie i sielsko 😉

Rowerem bardzo łatwo można też dojechać do pobliskich atrakcji po tej stronie Wisły. Bo Janowiec i okolice to nie tylko Zamek, ale też pobliski park rozrywki “Magiczne Ogrody” (miejsce ciekawe nie tylko dla dzieci) czy też punkt startowy paralotni 🙂