Rezerwat Żubrów Białowieża

Pokazowy rezerwat żubrów znajduje się na drodze z Hajnówki, właściwie tuż przed wjazdem do Białowieży. Jeżeli komuś nie uda się zobaczyć króla puszczy w naturze, tutaj na pewno będzie miał okazję przyjrzeć mu się z bliska. Potrzeba tylko chwilę cierpliwości.

Rezerwat żubrów w Białowieży odwiedziłem najpierw w 2016, a później wiosną 2018 roku. W ciągu tych dwóch lat zaszło kilka zmian, a największą było na pewno powstanie centrum multimedialnego, gdzie możemy dowiedzieć się więcej na temat tych potężnych zwierząt. Wejście do niego jest bezpłatne i warto dowiedzieć się trochę więcej o samym żubrze i jego historii jeszcze przed wejściem na teren rezerwatu.

Szczególnie polecam przejść się tam z dziećmi, bo dla najmłodszych przygotowanych zostało sporo gier. W środku dowiemy się również sporo o różnicach pomiędzy żubrem i bizonem, zobaczymy jak kształtowała się populacja tych zwierząt na przestrzeni lat i obejrzymy piękne zdjęcia (na górze).

Rezerwat Żubrów w Białowieży

Na terenie rezerwatu znajdują się zwierzęta żyjące w tych okolicach, czyli sarny, daniele, łosie czy też wilki. Oczywiście królem wszystkich tych zwierząt leśnych jest żubr 🙂

Po godzinie obserwacji innych zwierząt, dochodzę do obszaru, na którym żyją żubry, ale na początku nie mogę nawet ich zlokalizować. Po chwili zauważam je oparte o płot. Leżą sobie w najlepsze, co nie powinno mnie dziwić, bo nie są to zwierzęta nadzwyczaj aktywne z natury. Postanawiam jednak poczekać trochę, bo chcę zobaczyć je z bliska. Po godzinie jeden z nich powoli podnosi się, ku uciesze mojej i jeszcze jednej pary, która też im kibicowała. Zaczyna się dumny przemarsz, niestety nie w naszą stronę. Idę wzdłuż ogrodzenia razem z nimi i po chwili zaczynają skręcać w moją stronę. Wtedy też pojawia się więcej osób, grupa dzieci, fotograf i inni spacerowicze. Jeden z żubrów podchodzi na tyle blisko, że słychać jego głośny oddech. Stając przy nim, czuć majestat i wielkość tego pięknego stworzenia.