Tajemniczy Ogród 

Czy wiedzieliście, że…

Tuż za Galeriowcami, przy ul. Powstańców Sląskich, znajduje się bajkowy ogród? Skąd się tam wziął i dlaczego? Otóż po wybudowaniu Galeriowców w 1990 roku, pozostała wielka hałda gruzu. Mieszkańcy postanowili, że najlepszym pomysłem na zagospodarowanie tego terenu, będzie posadzenie zieleni. Ogrodem zajął się P. Jan Kowal i już od 30 lat dba o to miejsce! Najpiękniejszą częścią ogrodu są z pewnością precyzyjnie przycięte rzeźby, które tworzą niesamowity kontrast dla blokowiska. Jeżeli będziecie w okolicy na spacerze lub na wycieczce rowerowej, koniecznie tam zajrzyjcie. Ogród mieści się pomiędzy ulicą Powstańców Śląskich, Radosną i Komandorską.

Kolorowe podwórka

Zapewne już nie raz słyszeliście o kolorowych podwórkach na Nadodrzu…

Ale czy tak łatwo je znaleźć? Musimy przyznać, że jako mieszkańcy Wrocławia wiele razy spacerowaliśmy po Nadodrzu, ale nigdy nie natrafiliśmy na kolorowe podwórka przypadkiem. Najprościej jest wpisać adres Roosvelta 5a i będąc na tej ulicy, ciężko będzie je ominąć. Tym bardziej, że malunki na ścianach znajdują się w bramach po jednej i po drugiej stronie ulicy. Zostały one stworzone przez artystów oraz mieszkańców kamienic. Na ścianach pojawiły się nie tylko murale, ale też elementy ceramiczne i rzeźby. Spacerując wzdłuż ścian kamienic, przechodzimy z jednego świata do drugiego, poznając przy okazji mieszkańców, ich pasje i marzenia.

Trafostacja

Wizja możliwego ekosystemu…

Projekt trafostacja powstała w ramach programu sztuk wizualnych ESK w 2016 roku. Jest to część projektu z tego właśnie roku „Wrocław – wejście od podwórza”. Zamierzenie było takie, aby rośliny i woda przejęły kontrolę nad zniszczonym budynkiem trafostacji. Rośliny zostały tutaj wprowadzone ręką ludzką, a kolejnym krokiem ma być ‚pożarcie budynku’ przez naturę. Tak jak na przykład stało się to w Czarnobylu, w którym budynki powoli zostają zjadane przez zieleń. Idea jest bardzo słuszna, choć w przypadku trafostacji, rośliny nie spieszą się zbytnio… (: Budynek ten znajduje się za to w bardzo ładnie odnowionym Parku na Niskich Łąkach, gdzie powstały między innymi: nowa siłownia, plac zabaw i… plac do gry, w jakże popularne w Polsce, bule (: 

Street Art na Gajowej 44

„Brama do wszystkiego”

Artystka NeSpoon ozdobiła bramę na Hubach, na ulicy Gajowej, piękną koronką. Jestem zdecydowanym fanem ozdabiania bram, ponieważ dzięki temu, podwórka w Polsce zyskują niepowtarzalny urok. Projekt ten powstał także w ramach ESK 2016.